<<  Havalandırma Sistemleri  >>
 
     
             
     
             
     
             
     
             

Havalandırmanın pek çok çeşidi ve amacı mevcuttur. Sizlere kısaca, havalandırma sistemleri hakkında bilgi vereceğiz.

a. Lokal Havalandırma : Büro, ofis, yaşam odası gibi yerlerin havalandırılmasıdır.Bu iş için genellikle tek başına çalışan ve duvar veya cama takılabilen 220V gerilimli elektrik motorlu basit aspiratörler kullanılır. Kanal tesisatı yoktur.


b. Merkezi Havalandırma ; Bilhassa insanların yoğun bulunduğu ortamların tamamı tek merkezden havalandırılması için yapılan iştir.Bu iş için genellikle Hücreli aspiratör, kanal tesisatı kurulur.


c. Davlumbaz Havalandırması : Bu bilhassa yanar ocaklar üzerine davlumbaz kurulması ve ocak gazının hava kanalları ile dışarı atılması işidir.Halk arasında havalandırma bilinir.Aslında yanık gazların dışarı atılmasıdır.

Havalandırmada esas amaç,  insan hayatı için tehlike arz eden gaz, duman ve kokunun aspiratör ve kanal sistemi ile çalışma yerinden toplanıp atılmasıdır. Bu gazların insanların yaşadığı ortamda en fazla ne kadar olması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından standartlaştırılmıştır.

 

Havalandırmada mühendislik hesaplamaları ve proje çizimleri gerektirir. Gerek kimya sanayinde İzopropil alkol, etilalkol, stiren v.s. gibi isimlendirilen kimyasal gazlar ,gerekse ayakkabı imalat sanayiinde kullanılan Derby, Patex v.s gibi solventlerin buhar yoğunlukları havanın yoğunluğundan 2.5-3 kat fazladır. Bunun anlamı bu gazların yukarıdan geçen kanallar üzerine menfez monte edilip emilerek dışarı atılmasının mümkün olmadığıdır.

 

Gazların emme menfezlerini zemine çok yakın montaj etmek gerekir.Hava hızı da normal havalandırma işlemindeki hızdan fazladır.Kanal tesisatında, en uzaktaki menfezden aspiratör bağlantısına kadar bütün birleşim noktalarında basınçlar ve kanal basınç düşümleri hesaplanmalıdır. Yoksa, hava kanalları ile sadece hava çekilir. Solvent buharları ve diğer gazlar ise zeminde kalır.